• Informácie

• Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Veronika Stoláriková

Kontakt: stolarikova.veronika@gmail.com

0901 719 271 – tajomníčka školy

Náplň práce školského špeciálneho pedagóga

Práca so žiakmi

Hlavnú náplň práce školského špeciálneho pedagóga tvorí priama práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími  potrebami. Títo žiaci prichádzajú do kabinetu špeciálneho pedagóga na individuálne konzultácie. Práca so žiakom je zameraná na rozvoj tej kognitívnej funkcie, ktorú predchádzajúce diagnostické vyšetrenia odhalili ako problémovú. Časť hodiny je možné využiť aj na objasnenie edukačného obsahu, ktoré sa pri aplikácii bežných pedagogických metód dieťaťu nepodarilo pochopiť.
          Dôležitú úlohu špeciálno-pedagogickej intervencie tvoria aj rozhovory so žiakom, ktoré majú posilniť vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu dieťaťa  a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.

Ako pomôcky pri práci využívam odbornú literatúru, pracovné listy, čitateľské tabuľky, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne pomôcky vyvinuté pre pomoc deťom s poruchou učenia.

Spolupráca s rodičmi

Termín na konzultáciu si môžu rodičia dohodnúť so špeciálnym pedagógom podľa potreby. Témou takýchto stretnutí býva výmena skúseností rodiča a učiteľa a hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na dieťa a pri zdolávaní jeho špecifických problémov. Dôležitou súčasťou spolupráce s rodičom je aj kompletizácia povinnej dokumentácie.

Spolupráca s vyučujúcimi

Spolupráca s vyučujúcimi je zameraná na:

• konzultácie s učiteľmi, hľadanie vhodného spôsobu práce so žiakom, rozbor jeho práce a aktivity v učebnom procese
          • spolupráca s triednymi učiteľmi a ostatnými vyučujúcimi pri tvorbe individuálneho vzdelávacieho programu pre každého individuálne začleneného žiaka
          • riešenie novovzniknutých problémov žiakov vo vzdelávaní
          • spolupráca s asistentmi učiteľa

Spolupráca s centrami psychologických a špeciálno-pedagogických služieb

Školský špeciálny pedagóg je sprostredkovateľom medzi školou a poradenským zariadením.

Každé psychologické a špeciálno-pedagogické vyšetrenie musí byť vopred dohodnuté, súčasťou ktorého je prihláška (vyplní rodič+škola).

Naša škola spolupracuje s centrami:

• Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie                                                                 Adresa: Kollára 49, 036 01  Martin,  www.cpppapmt.sk

Tel.číslo: 043/ 4302021

CPPPaP Martin vykonáva diagnostické vyšetrenia a konzultácie s rodičmi každý štvrtok od 8:00 do 12:00 v našej škole

(v priestoroch centra voľného času).

• Sukromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva

Adresa: Dolná 49/21, 967 01  Kremnica, www.scspp-kremnica.sk

Tel. číslo: 045/6742630

• Súkromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva Žilina, elokované pracovisko Martin