• Dominik Kevický

• 22.06.2020 19:16
      • Naši bývalí a úpešní 2
      •  Medzi našich úspešných žiakov pred pár rokmi patril i Dominik Kevický. Aj súčasní pedagógovia si ho pamätajú vďaka úspechom vo viacerých olympiádach, ktorých sa zúčastňoval počas celého obdobia, kedy chodil do našej školy (napr. v predmetoch geografia, fyzika, chémia...). Po skončení štúdia na gymnáziu jeho kroky smerovali do Brna, kde je dodnes, a tak sme zisťovali, čo na Masarykovej univerzite študuje a aké plány má do budúcnosti.

Dominik, vieme, že si stále v Brne, čomu konkrétne sa na univerzite venuješ?

Aktuálne som doktorandom Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovej univerzity v Brne. Mojou oblasťou záujmu je volebná geografia, konkrétne sa zaoberám problematikou volebnej účasti a krajnej pravice.

To je veľmi zaujímavé. Aby aj naši mladší žiaci mali jasnejšiu predstavu o Tvojom budúcom povolaní, mohol by si nám priblížiť, kde by si sa mohol zamestnať, keď ukončíš doktorandské štúdium?

Mojím primárnym budúcim pracoviskom by mala byť akademická sféra - univerzita alebo akadémia vied. Tiež by som mohol nájsť uplatnenie vo verejnej správe, napríklad na štatistickom úrade.

To je skvelé, presne na takej pozícii som si Ťa vedela predstaviť už keď si chodil na ZŠ. Pamätáš si na svoj najväčší úspech z toho obdobia?

Neviem, či by som dokázal vybrať nejaký konkrétny. :-) Ale medzi veľké úspechy považujem svoje umiestnenie v rôznych olympiádach. Napríklad v geografickej alebo fyzikálnej olympiáde.

Ja si Ťa pamätám aj ako zanieteného čitateľa detektívok. Nájdeš si popri štúdiu čas ešte na dobrú knihu?

Určite. Dobrý deň si neviem predstaviť bez chvíľky relaxu pri knihe a tak to vyzerá aj v mojej izbe, kde už nemám pomaly miesto na nové knihy. :-)

Dominik, väčšinu času tráviš v Brne. Ktoré miesto neobídeš, keď prídeš do Turca?

Mám rád okolie Turca, tak keď môžem, tak sa chodím prejsť minimálne okolo Malého Čepčína, z ktorého pochádzam. A tiež sa snažím pozrieť, čo je nového v Martine  a v Turčianskych Tepliciach, ale to sa nie vždy podarí.

Dominik, sme vždy veľmi hrdí na našich bývalých žiakov, ktorí si nájdu svoje miesto v živote. Ako hodnotíš svoju aktuálnu situáciu? Máš nejaký sen, ktorý by si si chcel splniť?

So svojou súčasnou situáciou som veľmi spokojný, za čo môžem vďačiť aj skvelému prístupu učiteľov zo základnej školy, ktorí ma vedeli motivovať. A či mám nejaký sen? Rád by som zostal na univerzite a vyučoval mladších.

Prajeme Ti, nech Ti vyjde všetko podľa Tvojich predstáv. Veľmi pekne Ti ďakujeme za rozhovor.

Aj ja ďakujem za oslovenie. Zároveň chcem poďakovať mojim učiteľom zo ZŠ za ich vynikajúci prístup. Súčasným žiakom želám veľa úspechov!

Ďakujeme. :-) (ZM)