• Plán adaptačného obdobia

• Spojená škola Školská 447/2, 039 01 Turčianske Teplice

Plán adaptačného obdobia  a obnovenia prezenčného vyučovania od 19.04.2021

Dlhodobé vyučovanie dištančnou formou zapríčinilo mnohé zmeny v doterajších schémach vyučovania. Za posledný rok prešla celá spoločnosť dynamickým posunom. Zmenami vzorcov správania prešli nielen žiaci, ale aj učitelia.  Toto obdobie prinieslo niekoľko negatív, ale rovnako aj pozitív. Jedným z najväčších plusov je koncentrácia na podstatné veci v učive. Zdokonalenie schopnosti rozoznávať podstatné od nepodstatného. Najväčšou výzvou, podobne ako počas prezenčného vyučovania,  zostala motivácia a automotivácia.

Cieľom tohto plánu je umožnenie opätovného štartu, znovuobjavovania väzieb so spolužiakmi i učiteľmi. Zážitkové aktivity v kruhu triedy by mali posilniť vnímanie sebahodnoty žiakov, obnoviť spoluprácu a spolupatričnosť.

Škole a triednemu učiteľovi zostane vďaka adaptačnému plánu priestor na zistenie a riešenie prípadných problémov.

Adaptačný proces trvá 2 týždne. Aj po uplynutí tejto doby bude škola pokračovať v zmierňovaní negatívneho dosahu na žiakov a učiteľov spôsobeného pandémiou ochorenia Covid 19.

Zásady, pravidlá a postupy adaptačného obdobia:

1. V poslednom týždni dištančného vzdelávania  sa nezadávajú žiakom nové úlohy.
          2. Žiaci absolvujú pravidelne hodiny s triednym učiteľom a učiteľmi TSV, ak je to možné vo vonkajšom prostredí. Všetky  tieto aktivity smerujú k socializácii.
          3. Prvý  týždeň sa nepíšu testy a písomky.
          4. Žiak počas prvého týždňa adaptačného obdobia nie je hodnotený, príp. je hodnotený len slovne.
          5. K obvyklému režimu smeruje žiak a učiteľ postupne .
          6. V prípade potreby pomoci je nutné osloviť špeciálneho pedagóga a obrátiť sa na asistentov učiteľov.

Odporúčania, aktivity a činnosti pre učiteľov na obdobie adaptácie:

• Rozhovory a aktivity vedúce k posilňovaniu vzájomných vzťahov, komunikácie, spolupráce atď.
          • Komunikácia tém s ťažiskom na duševné zdravie a zdravý životný štýl.
          • Počas prvého týždňa odporúčame triednym učiteľom stráviť so žiakmi čo najviac času ( aj nepovinné triednické hodiny a vychádzky s učiteľmi TSV).
          • Úlohy a náročnosť je nutné stupňovať postupne a pomaly.
          • Žiakov, ktorý neabsolvovali dištančné vzdelávanie online treba začleňovať a zaťažovať citlivo a postupne s dôrazom na opakovanie učiva a individuálne tempo.
          • Využívať obrázky a infografiky.
          • Zvýšenú pozornosť je nutné venovať varovným signálom naznačujúce ohrozenie dieťaťa .
          • Intenzívnejšiu pozornosť si vyžadujú žiaci so ŠVVP.
          • Pokiaľ je to možné, realizovať aktivity vo vonkajšom prostredí.

Organizácia vyučovania:

Vyučovanie v ôsmom a deviatom ročníku prebieha podľa upraveného rozvrhu 4-5 hodín denne, z čoho je jedna hodina s triednym učiteľom, ďalšie hodiny budú zamerané na opakovanie učiva z obdobia dištančného vzdelávania. Zaradené môžu byť aj nepovinné hodiny s triednym učiteľom a vychádzky s učiteľmi TSV po vyučovaní.

Rozvrh musí byť modifikovaný a prispôsobený vyučujúcim, ktorí naďalej vyučujú dištančne.

Zápis do ETK obsahuje aj aktivity, ktoré boli realizované:

aktivity zamerané na rozvoj komunikácie a riešenia problémov

aktivity zamerané na prevenciu problémového správania

aktivity zamerané na rozvoj pozitívnej klímy v triede

aktivity zamerané  na rozvoj empatie a tolerancie

aktivity zamerané proti šikane

Hodnotenie:

Počas adaptačného obdobia sú žiaci prvý týždeň hodnotení slovne so zameraním na pozitíva a vedomosti. Nutné je vyzdvihnúť aj čiastkové úspechy žiaka, pokrok a motiváciu. Pri hodnotení treba zohľadniť aj individuálnu situáciu žiaka a špecifiká dištančného vzdelávania.

Záver:

Najdôležitejším cieľom je počas adaptačného obdobia obnoviť dôveru žiaka v školu, učiteľov, vzbudiť záujem o znovuobjavovanie, poznávanie a zlepšovanie sa.

V podstatnej miere k tomu prispeje aj vzájomná spolupráca a komunikácia na úrovni kolegov-učiteľov a zachovanie intenzívneho dialógu s rodičmi.

Vypracovala 13.04.2021                                                                                            Mgr. Miriam Hechelmann

riaditeľka Spojenej školy

Školská 447/2