• Prevencia _ Polícia SR varuje

• Mesiac bezpečnosti internetu 2/2024

Pri príležitosti mesiaca venujúceho sa otázke bezpečnosti internetu 2/2024, by sme vám radi dali do pozornosti odporúčanie Polície Slovenskej republiky v oblasti prevencie kyberšikany, internetovej bezpečnosti.
          Zároveň apelujeme na vás milí žiaci, aby ste boli obozretní vo využívaní internetu, nezapájali ste sa do vecí, ktoré by mohli ohroziť váš život, zdravie, alebo by poškodzovali majetok, či ublížili by iným ľuďom či spolužiakom.
          V prípade že ste svedkami vecí, udalosti, skutočnosti, ktoré majú nepriaznivý vplyv na vás či okolie, neváhajte sa o tom porozprávat s rodičmi, učiteľmi, s nami v ŠPT, či s niekým o kom si myslíte, že by vám dokázal pomôcť.

KYBERŠIKANA – AJ ŽART MÔŽE SPÔSOBIŤ BOLESŤ☝😔

ZNAKY ŠIKANOVANIA V ONLINE PRIESTORE:

🔵 Ohováranie, zastrašovanie, urážanie alebo zosmiešňovanie osôb v online prostredí

🟢 Vytváranie zvukových nahrávok, videí a ich upravovanie a zverejňovanie s úmyslom osobe
          ublížiť

🟠 Vytváranie internetových stránok, ktoré urážajú, ohovárajú alebo ponižujú konkrétne osoby

🟣 Vylučovanie niekoho v rámci chatu z online komunity

🟤 Zneužitie cudzieho emailu alebo profilu a vydávanie sa za osobu, ktorej patrí

🔵 Vydieranie za pomoci mobilu alebo internetu

🟢 Obťažovanie a prenasledovanie volaním, písaním správ alebo prezváňaním

❗Ak máš podozrenie, že si obeťou kyberšikany prestaň s útočníkom komunikovať, zablokuj prijímanie útočníkových správ, uchovaj si dôkazy (napr. screenshot) , ktoré predložíš v prípade nahlásenia na polícii.

#tvojmobiltvojazodpovednost
          #chranmedetiktoresuvsieti
          #tyzdenbezpecnehointernetu
          #policiaSR

NIKDY NEVIEŠ, KTO JE NA DRUHEJ STRANE: PREDÁTOR JE BLIŽŠIE, AKO SI MYSLÍŠ (1.)

📌Deti na sociálnych sieťach čelia vážnym nebezpečenstvám zo strany sexuálnych predátorov. Títo zločinci využívajú svoju anonymitu a manipuláciami sa snažia získať dôveru detí.

📌Našou úlohou v rámci prevencie je posilniť vzdelávanie detí o online bezpečnosti a potenciálnych rizikách.

📌Zároveň hrajú kľúčovú úlohu v ochrane svojich detí samotní rodičia. Ako na to❓

✅Pravidelný dialóg.
          ✅Nastavenie dôverného vzťahu rodič-dieťa.
          ✅Rodičovská kontrola.
          ✅Zvýšená pozornosť pri neobvyklom správaní sa dieťaťa

⬇️NAŠE 4️⃣ RADY PRE DETI⬇️

1️⃣✅ Nikdy nezdieľaj svoje osobné údaje. Chráň si svoje meno, adresu, číslo a citlivé informácie. Dôveruj osobám, ktoré poznáš osobne.

2️⃣✅ Buduj online dôveru opatrne a vnímaj online "vzťahy" s rezervou. Nie všetko, čo je online je aj reálne.
          3️⃣✅ Hovor s dôvernou osobou. Je jedno či ide o rodiča, alebo kamaráta. Ak niečo vyvolá tvoje obavy, podel sa s nimi s iným, ktorému veríš.
          4️⃣✅ Nastav si bezpečnostné opatrenia. Využívaj funkcie sociálnych sietí a skry si údaje, ktoré ostatní o tebe nemusia vedieť. Prispeje to k tvojej online bezpečnosti.

#bezpecnyinternet
          #pomahatachranit
          #vasapolicia

videa k nahliadnutiu:

Uvedené dávame do pozornosti a zostávame s pozdravom
          ŠPT, ŠDK