Aktualizované 2.5. - Včera sme si pripomenuli Sviatok práce - deň boja za dôstojnejšiu prácu a spravodlivú odmenu za prácu. Postupne pribudli ďalšie výhody pre zamestnancov zo zákona - dovolenka, náhrada za prácu nadčas, odmena za prácu počas sviatkov, sociálne poistenie...Vieme, že je mnoho zamestnaní, v ktorých ľudia musia pracovať aj počas štátnych sviatkov. Tentokrát sa k takýmto pracujúcim pridali aj naše kolegyne - pani učiteľky z 1. stupňa, ktoré sú so svojimi žiakmi v škole v prírode v Tesároch. Prajeme im šťastný návrat domov. :-)
Na hodinách OBN v 9.A žiaci prezentujú aj svoje rozširujúce témy. Práve v stredu pre sviatkom práce dievčatá Liliana Cibulová a Evka Valková prezentovali okrem videa a kvízu aj aktivitu, pomocou ktorej si spolužiaci mohli uvedomiť, aké druhy príjmov odlišujeme.
No a to, ako sa naše príjmy míňajú v daniach, si prečítajte ďalej. :-) HV
P.S.: Mimochodom, priemerná hodinová mzda je v SR momentálne 8,50€
--------------------------------------------------------------------------
V súvislosti s témou o štátnom rozpočte sme s deviatakmi na hodine OBN pracovali so stránkou https://cenastatu.sk/vesmir/
Stránka pomáha nielen študentom, ale aj nám bežným obyvateľom lepšie a názorne pochopiť, v akej výške prispievame na chod štátu do jeho rozpočtu my, občania štátu.
Ak máte trochu času, pozrite si, kde končia naše dane, koľko času pracujete len pre seba a koľko pre štát.
Alebo by ste si trúfli zostaviť vlastný kompletný štátny rozpočet štátu za všetky rezorty? Lepší ako ten minuloročný? Pomocou jednoduchého označenia vytvoríte vlastný štátny rozpočet a zistíte, koľko vy vás stál takýto štát ročne, ak by ste si ho chceli napr. kúpiť pre seba :-) Samozrejme, takto to nefunguje, na chod štátu sa musíme pozbierať všetci spoločne.
Ktoré položky štátneho rozpočtu by ste „ zosekali“ a ktorým vy ste naopak pridali? Rýchlo zistíte, či by ste oproti poslednému štátnemu rozpočtu ušetrili, a aj koľko konkrétne na jedného obyvateľa SR. Za koľko rokov by ste dokázali iným hospodárením znížiť schodok štátu, ktorý teraz predstavuje viac ako 7 miliárd?
Zároveň platí aj to, že zníženie nákladov v niektorom rezorte môže mať za následok deficit a zvyšovanie nákladov v ďalších rokoch 😊 alebo navýšenie nákladov v inom rezorte.
Pomocou zábavnej aktivity si dokážeme lepšie uvedomiť jednotlivé výdaje štátu.
Na stránke nájdete aj "bloček" , koľko v priemere za teba štát zaplatil v minulom roku 2024. Sú to priemerné štatistické údaje, ale veľmi zaujímavé.
A ešte 5 informácií rovnako z tejto štatistickej stránky:
Vláda prerozdeľuje len zhruba 50% štátnych výdavkov, zvyšok predstavujú najmä výdavky Sociálnej poisťovne na dôchodky, výdavky zdravotných poisťovní a územnej samosprávy.
Domácnosti zaplatia zhruba 80% daní štátu, pretože platia spotrebné dane a DPH ako spotrebitelia a dane a odvody ako pracujúci.
Štát zamestnáva viac ako 400 tisíc ľudí, pričom zo štátneho rozpočtu je platených priamo takmer 130 tisíc ľudí.
Bezplatné služby, ako napríklad vzdelávanie, cestovanie vlakom, či zdravotníctvom, nie sú zadarmo, občania za ne platia nepriamo vopred v podobe daní, prípadne ich štát poskytuje na dlh.
Štáty dlh nesplácajú, ale refinancujú novými dlhopismi.
Vieš, že aj samotný štát si môže požičať peniaze od vlastných obyvateľov vo forme štátnych dlhopisov?
žiaci 9.A a Mgr. V. Hnilová