Milí siedmaci, ôsmaci a deviataci,
v minulom školskom roku boli vaši spolužiaci úspešní v súťaži Hodžov novinový článok, naša bývalá žiačka sa stala absolútnou víťazkou v zlatom pásme a získali sme aj jedno umiestnenie v striebornom a jedno v bronzovom pásme.
Predpokladáme, že rovnako dokážete vyjadriť svoj názor v tohtoročnej téme.
Svoje práce odovzdávajte v digitálnej podobe svojim učiteľom SJL, ktorí Vás pravdepodobne už o súťaži informovali. Spoločne opravte gramatické chyby a upravený text max. 2x A4 (pozri propozície) odovzdajte najneskôr do 20.3. 2017 . Porota vyberie 5 prác, ktoré môžeme poslať do súťaže určenej pre žiakov vo veku 13-15 rokov zo Slovenska a zahraničia.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tento rok sa inšpirujte myšlienkami Štefana Nosáľa o nadväznosti medzi generáciami :
„Piesne, tance a hudba našich dedov nevznikali nikdy na objednávku, ale vychádzalo im to spontánne priamo z duše... mali by sme si uvedomiť, akým veľkým bohatstvom pre náš národ je naša folklórna tradícia. Je to zdravý základ našej bohatej kultúry. Mali by sme si ju chrániť, strážiť, rozvíjať ju ako živý poklad, ktorý nám tu zanechali naši praotcovia. Tak, ako to robia všetky kultúrne národy... nadväzujú na to, čo už dobré dosiahli, stavajú jednu vrstvu na druhú, kladú tehlu k tehle, berú život ako stavbu. Ale my máme po každom zvrate priam vnútorné nutkanie všetko zbúrať. Je naozaj vyčerpávajúce, ak jedna generácia niečo dobré vytvorila a vybudovala a chce nezištne nasledujúcej generácii odovzdať svoju skúsenosť – a tá takúto nezištnosť, skrátka, odmietne. Je to demoralizujúce a pôsobí to na spoločnosť rozkladne. Takéto správanie považujem za vnútorné slovenské barbarstvo. Nemôžeme si predsa stále pod sebou píliť konáre, na ktorých sedíme... Ja by som bol rád, keby sme sa dáko vedeli zorientovať, že čo je dobré a čo nie, aj z toho nášho, ale aj z toho, čo zvonku chodí. A aby sme zostali tým, čím sme, kde máme korene.“
Mgr. V. Hnilová
P.S.- Ako napísať sloh do súťaže? Možno Vám pomôže tento „odrazový mostík“ :
Š. Nosáľ , dlhoročný vedúci umeleckého súboru Lúčnica , o svojej práci s mladými hovorí: „Teší ma úspech, ale snažím sa byť skromný. Úspech je zradný. Človek zažíva aj chvíle, keď sa nedarí, a aj chvíle úzkosti. Snažím sa porozumieť najmä mladým. Tiež si pamätám, akú drzosť som mal, keď som bol mladý, že veľký divadelník Ján Borodáč, zakladateľ Slovenského národného divadla, zvykol hovoriť: ,keď sme boli my mladí, tak sme to robili takto a takto‘, tak som na jednom pléne vstal a povedal som – pán profesor, ale teraz sme mladí my a my to chceme robiť takto. Od mladých sa dá veľa naučiť. A som rád, že aj ja som ich vedel získať a naučiť kráse. Tomu som vlastne zasvätil celý život.“
Najviac sa cení originálny vlastný prístup, ale tu je aspoň malá pomôcka pre tých, ktorí nevedia, ako začať. Vaša práca môže odpovedať napríklad na tieto otázky :
Myslíte si, že sa môžu aj starší učiť od mladších ? Alebo naopak ? Viete uviesť svoje príklady, svoje argumenty, svoje konkrétne skúsenosti ? Ako sa orientovať v tom, čo je správne a čo nie ?Učiť sa vždy na svojich chybách alebo poučiť sa aj z chýb ostatných ? Ako vytvoriť niečo nové a oceniť to dobré, čo už tu bolo. Zbúrať, zrekonštruovať alebo postaviť radšej vždy niečo úplne nové ? Vieme oceni, ak pred nami niekto urobil čosi správne, vieme pochváliť úspešného človeka a inšpirovať sa ním ?Čo znamená, keď si niekto podpiľuje konár pod sebou ?Zachovávame si vždy svoju tvár?Je možné zostať sám sebou v každej situácii ? ...
Vybrať si môžete aj myšlienku, ktorá súvisí s témou, napr. : „Ľudia, vzbudzujú úctu iba tak, ako ju dávajú.“
Umelecky prerozprávať môžete takisto aj svoj zážitok, svoju konkrétnu skúsenosť alebo životnú situáciu, ktoré súvisia s témou. Nezabudnite na zaujímavú myšlienkovú pointu, ku ktorej váš text smeruje. Práce predchádzajúcich ročníkov sú dostupné v zborníkoch na internete.
VH