• Prvé jarné dni so slovenskými povesťami

• Vyhodnotenie Okresného kola recitačnej súťaže povestí J. C. Hronského - Šaliansky Maťko

Krása umeleckého slova vložená do regionálnych povestí spojila žiakov nášho okresu, aby predniesli  svoje ukážky 23. marca 2022 v CVČ Úsmev Turčianske Teplice pred odbornou porotou, ktorá vybrala najlepších recitátorov. Z našej školy postupujú do krajského kola v jednotlivých kategóriách žiaci umiestnení na 1. mieste:

I. kategória: (2. – 3. roč. ZŠ)

1. miesto: Simeon Lipovský,  SŠ- ZŠ s MŠ Školská, Turčianske Teplice

3. miesto: Alexandra Očkajová, SŠ – Horné Rakovce

II. kategória: (4. – 5. roč. ZŠ)

1. miesto: Lucia Tadlánková,  SŠ – Horné Rakovce

2. Samuel Pinďák,  SŠ- ZŠ s MŠ Školská, Turčianske Teplice

III. kategória: (6. – 7. roč. ZŠ)

1. Alexandra Šuhajová, SŠ- ZŠ s MŠ Školská, Turčianske Teplice

2. Janka Pálešová, SŠ – Horné Rakovce

Víťazom blahoželáme.                (FZ)

• Okresné kolo chemickej olympiády

•         Dňa 25.3.2022 sa uskutočnilo OK chemickej olympiády. Po dvoch rokoch sa táto súťaž konala klasickou prezenčnou formou. Na súťažiacich čakali náročné úlohy v teoretickej časti, ktorá bola zameraná na HALOGÉNY a ich zlúčeniny. Po tejto časti nasledovala praktická časť, v ktorej museli súťažiaci samostatne uskutočniť experimenty podľa zadania. Počas plnenia jednotlivých praktických úloh si postupne vyskúšali rôzne laboratórne techniky. Okrem toho, že museli vedieť filtrovať, zahrievať, merať objem a hmotnosť, ovládať prácu s pipetou, museli pracovať aj precízne, pretože výťažok reakcie museli na záver aj kvantitatívne vyhodnotiť. Po uskutočnení experimentov bolo potrebné zapísať pozorovanie, uskutočnené chemické reakcie zapísať pomocou chemických rovníc a namerané hodnoty použiť pri výpočtoch hmotnostného zlomku a koncentrácie.

Dôsledná individuálna  a spoločná praktická príprava (v rámci prírodovedného krúžku), sa všetkým trom reprezentantom našej školy z IX. A vyplatila.  Obsadili prvé tri miesta v rámci okresu.

Výsledky: 1.- 2. miesto  Soňa Blihárová a Silvia Ďanovská (IX.A)

3. miesto       Michal Kovalčík (IX.A)

Ďakujem všetkým trom žiakom a mimoriadne úspešnú reprezentáciu školy a prajem veľa úspechov pri náročných skúškach, ktoré ich ešte tento školský rok čakajú.

CE

• 22. marec - Svetový deň vody

• Každý rok má oslava Svetového dňa vody nejakú tému, posolstvo. Tohtoročná téma je:

„Groundwater, Making the invisible, visible“, teda

„Podzemná voda, zviditeľniť neviditeľné “

V tento deň si svet pripomína dôležitosť vody ako neodmysliteľnej zložky života na našej planéte pre zdravie človeka, zachovanie ekosystému a jej nenahraditeľnosť pre ekonomický a sociálny rozvoj spoločnosti. Podzemná voda prepája kolobeh vody v prírode.

Cieľom tohtoročnej kampane   je upriamiť pozornosť na význam podzemných vôd. Napriek tomu, že túto vodu nevidíme,    je dôležité, aby sme na ňu nezabudli a chránili jej cestu od jej zdroja po vodovodný kohútik, pretože je významným zdrojom pitnej vody pre obyvateľstvo.

Keďže zdroje pitnej vody sú obmedzené, je dôležité vodou neplytvať. Týmto problémom sa zaoberali už ľudia v minulosti, o čom svedčí dávne príslovie:

„Cenu vody objavíš, len keď vyschnú studne.“

• Týždeň hlasného čítania

• „Kniha je azda najzložitejším a najväčším zázrakom zo všetkých zázrakov, ktoré vytvoril človek na ceste ku svojmu šťastiu a k svojej budúcnosti.“/Gorkij/

Vážení rodičia,

v snahe zlepšiť úroveň čítania na 1. stupni realizujeme v týždni od 14.3. do 18.3. týždeň hlasného čítania. Žiaci čítajú spolu s rodičmi 30 minút každý deň.

Rodič svojím podpisom do Žiackej knižky potvrdí počet prečítaných strán.

Ďakujeme za spoluprácu.

„Čítať, veľa čítať, inak človeku niekedy chýbajú slová, aby mohol vyjadriť vlastnú myšlienku.“/Breza/

• Školské kolo v prednese poézie a prózy Vajanského Martin

•                V posledný deň vyučovania pred jarnými prázdninami - 4. marca - si dve komisie vypočuli 36 žiakov v troch kategóriách. K slovu sa prostredníctvom žiakov dostali klasici i tvorcovia modernej literatúry, slovenskí i zahraniční básnici a spisovatelia. Prednesy dojali aj pobavili, osviežili aj nadchli.

Diplomy a ocenenia získali:

I. kategória poézia:

1. miesto Filip Mathias Piško       II.A